За много от нас вечерята е любим ритуал – време за почивка след дългия ден, вкусна храна и споделени мигове със семейството или приятели. Но замисляли ли сте се, че късното похапване може да се окаже тихият враг на вашето здраве и добра форма?

Какво се случва с тялото ни след 19:00?

Човешкият организъм е устроен така, че метаболизмът се забавя с настъпването на вечерта. След залез слънце храносмилателната система постепенно „заспива“ заедно с нас. Ако точно тогава я натоварим с обилна вечеря или многобройни малки изкушения пред телевизора, храната остава по-дълго време в стомаха и червата. Това може да доведе до по-трудно храносмилане, киселини и дори проблеми със съня.

Повече калории, по-малко енергия

Много хора се хранят относително оскъдно през деня и компенсират вечерта с богата трапеза. Резултатът? Често приемаме голяма част от дневните си калории именно след 19:00, когато тялото няма нужда от допълнителна енергия. Излишната енергия, разбира се, не изчезва – тя се натрупва под формата на мазнини.

Вечерното преяждане и сънят

Тежката късна вечеря не само затруднява храносмилането, но може да попречи и на добрия сън. Организмът ви вместо да се отпусне и да се възстановява, работи усилено, за да обработи храната. Така се нарушава и качеството на съня, а на сутринта се събуждате уморени, вместо отпочинали.

Какво можем да направим?

- Опитайте се да вечеряте поне 2–3 часа преди лягане.
- Изберете по-леки и лесно смилаеми ястия за вечеря – зеленчуци, риба, супа.
- Ако усещате глад късно вечер, пийте чаша чай или хапнете нещо леко и протеиново, вместо сладкиши или чипс.
- Постарайте се основното хранене да е по-рано през деня – закуската и обядът са вашите истински съюзници.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички