Има ли нещо по-разочароващо от това да не можете да спите, когато навън е горещо? Задушната спалня е може би най-големият враг на съня, като оптималната температура за заспиване (и поддържане на съня) е някъде между 16°C и 21°C. С покачването на топлината, времето, което прекарваме в мятане и въртене, също се увеличава, поради нарушаване на естествения процес на охлаждане на тялото ни. „Циклите ни на сън се контролират от циркадния ритъм, който е силно повлиян от температурата“, споделя Адриен Адхами, треньор по добро физическо състояние и автор на “Decisions That Matter”.

„През нощта основната ни телесна температура спада, което сигнализира, че е време за почивка – но високите температури пречат на този процес, което прави много по-трудно потъването в спокоен сън.“

Но където има воля, има и начин. Така че за онези нощи, когато няма абсолютно никакъв бриз, прозорците са отворени колкото е възможно по-широко и не е физически възможно да се свалят повече дрехи, ето няколко умни съвета и трика, които могат да помогнат на телата (и умовете ни) да се справят с жегата:

1. „Блокирайте светлината през деня, като използвате завеси или щори, за да поддържате стаята хладна“, казва Адхами. „Дори ако прозорецът ви е отворен, опитайте се да поддържате стаята възможно най-тъмна – това помага да се предотврати нагряването ѝ и гарантира, че тя ще остане хладна за по-дълго време.“

2. „Приемайте магнезиева добавка“, добавя Адхами. „Магнезият подпомага мускулната релаксация и може да помогне за по-дълбок и спокоен сън.“

3. „Поставете студена кърпа или кубчета лед в найлонов плик на китките и врата си, ще се изненадате как това понижава телесната ви температура“, казва Нийл Робинсън, който е главен специалист по съня в Sealy UK. Поддържането на пулсовите точки студени заблуждава мозъка ви да мисли, че се чувствате по-хладно.

4. В зависимост от това колко сте отдадени на каузата (или колко ви липсва сън), поставянето на спално бельо в хладилника или фризера за 10 минути преди лягане може да ви осигури голямо облекчение от топлината: „Ако сте притиснати от място в хладилника, просто охладете калъфката си за възглавница“, препоръчва Робинсън. 

5. Не си купувайте евтин вентилатор. Колкото по-евтин е вентилаторът, толкова по-вероятно е да го чувате, което не е благоприятно за добър сън. Пречиствателят за въздух е отличен вариант, тъй като е тих, бързо охлажда стаята и премахва 99,5% от замърсителите във въздуха – от бактерии и алергени до формалдехид в килима и подовете. Свеж въздух и хладно тяло = сладки сънища.

6. Инвестирайте в качествено спално бельо с висок процент памук, за да сте сигурни, че това, с което спите, е възможно най-дишащо. „Естествените влакна позволяват на въздуха да се движи свободно и да циркулира през плата, което помага да се чувствате по-хладно през нощта“, казва Робинсън. Ленът е още по-добър, тъй като е ултрадишащ.

7. „Носете маска за очи, това може да ви помогне да блокирате ранната сутрешна слънчева светлина, което ви позволява да спите малко по-дълго“, предлага Адхами. „Тъмнината играе ключова роля в регулирането на производството на мелатонин, хормонът, който сигнализира за сън.“

8. „Един прост трик е да си вземете студен душ точно преди лягане“, казва Робинсън, тъй като той понижава телесната температура. Ако леденостудените душове не ви помагат (Кейт Уинслет е фенка), опитайте хладка вода, тъй като тя все пак ще понижи телесната температура.

9. Не пийте алкохол. „Така само се дехидратирате преди дълга гореща нощ“, казва Робинсън, който препоръчва да пиете само половин чаша вода не много преди лягане, за да избегнете ставането през нощта.

10. Спете сами: „Не само че партньорите ни могат да ни безпокоят през нощта, но и допълнителната телесна топлина затруднява заспиването“, казва Робинсън, който също така посочва, че спането сами означава, че можете да се разтегнете, помагайки на телесната топлина да излезе. Едно извинение да се евакуирате в резервната стая.

11. Не консумирайте твърде много протеини, защото те ускоряват метаболизма, което може да накара тялото да се прегрее.

12. Уверете се, че имате хубав матрак, защото това, върху което спите, е също толкова важно, колкото и това, с което спите. „Матракът, на който спите, може да повлияе на температурата ви през нощта. Търсете матраци, изработени от интелигентни влакна, защото те имат отлични охлаждащи свойства“, казва Робинсън. 

13. Не спортувайте късно вечер. „Това повишава основната температура на тялото, което прави съня в горещо време много по-труден. Препоръчвам да изберете да спортувате рано сутрин, за да стартирате метаболизма си и да се чувствате готови за почивката вечер“, съветва Робинсън.

14. Не дремвайте през деня. Въпреки че горещото време може да ни накара да се чувстваме без енергия (това е така, защото телата ни изразходват повече от нея, за да регулират температурата ни), то може да затрудни съня през нощта.

15. Както когато не е горещо, така и когато е, уверете се, че се придържате към обичайното си време за събуждане и лягане – често горещото време ни кара да стоим будни до по-късно, наслаждавайки се на питие или две, но това може да нанесе хаос в режима на сън на тялото ви.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички